forex trading logo

Acasa
“A doua sansa”, locuri pentru persoanele care sunt apte de munca, dar nu au studiile primare sau gimnaziale finalizate

 

Persoanele care vor sa ocupe locuri de munca, dar nu au finalizat scoala primara, gimnaziul sau liceul, pot opta pentru programul gratuit „A doua Sansa” ca sa-si finalizeze studiile – Ministerul Educatiei

 

Ministerul Educatiei va asigura, prin programul „A doua sansa”, locuri pentru persoanele care sunt apte de munca, dar nu au studiile primare sau gimnaziale finalizate, oriunde exista aceasta nevoie, a anuntat ministerul intr-un comunicat de presa.

De asemenea, vor fi asigurate locuri si conditii pentru ca aceste persoane sa poata obtine o calificare profesionala care, ulterior, sa le permita angajarea pe piata muncii.

Comunicatul transmis astazi de Ministerul Educatiei:

“In urma campaniei nationale de verificare a stabilirii si a acordarii ajutorului social si pentru identificarea masurilor de crestere a ocuparii de catre persoanele apte de munca, derulata de Ministerul Muncii, a fost identificat un numar de 14.000 persoane fara studii finalizate la nivel primar sau gimnazial – persoane care nu au un loc de munca si al caror venit este doar cel din ajutorul social. Pentru a creste sansele de angajare pe piata muncii a acestor persoane, este nevoie de imbunatatirea nivelului de educatie, pe de o parte, dar si de existenta cadrului de formare pentru a obtine o calificare profesionala.

In acest sens, prin programul “A doua sansa”, Ministerul Educatiei va asigura locuri pentru persoanele care sunt apte de munca, dar nu au studiile primare sau gimnaziale finalizate, oriunde exista aceasta nevoie. De asemenea, vor fi asigurate locuri si conditii pentru ca aceste persoane sa poata obtine o calificare profesionala care, ulterior, sa le permita angajarea pe piata muncii. Ministerul Muncii, prin institutiile specializate, va oferi consiliere si sprijin pentru ca beneficiarii programului “A doua sansa” sa se poata angaja pe piata muncii cât mai repede posibil.

Prin parteneriatul incheiat azi intre cele doua ministere, dorim sa imbunatatim nivelul de educatie a populatiei apte de munca, aflate in situatii de saracie si ajutor social, dar si cresterea gradului de ocupare pe piata muncii.

In acelasi timp, credem ca educatia si masurile active de ocupare pot fi solutii care sa contribuie la imbunatatirea vietilor celor aflati in situatii dezavantajate.”

 

 

 


Powered by ScoalaAfumati!. Copyright 2020